Zarządzanie czasem, czyli jak być efektywnym – po co mi planer?

Witaj! Dzisiaj chciałabym przybliżyć Ci, jak być efektywnym zarządzając swoim czasem. Zapraszam do czytania.

Zarządzanie własnym czasem jest to niezbędna umiejętność w dzisiejszym świecie, ponieważ pozwala nam kierować własnym życiem. Bycie efektywnym oznacza takie kierowanie swoimi działaniami, aby osiągnąć cele w jak najkrótszym czasie.

pathyelisia efektywnym 1

Jednym z najprostszych sposobów zarządzania czasem, o którym przeczytasz dosłownie na każdej stronie internetowej jest wykonanie listy zadań. Jest to krok, który pozwala mi uporządkować zadania od najbardziej do najmniej istotnego. To właśnie ustalanie priorytetów może pozwolić Ci na bycie trochę bardziej efektywnym w tym, co robisz. Krótkie wskazówki:

– Są dwa rodzaje zadań: pilne i ważne. Pilne nigdy nie są ważne, a ważne bardzo rzadko są pilne. Na zadania pilne poświęć jak najmniej czasu i staraj się wykonywać je od razu. Zadania ważne można rozplanować nawet na kilka dni, bo zazwyczaj ich deadline jest trochę bardziej odległy. Warto wykonać je również trochę dokładniej.

– Podczas planowania dnia najlepiej jest zadania najtrudniejsze dać na sam początek, bo wtedy mamy świeży umysł oraz najwięcej zasobów poznawczych i energii do działania. Później o wiele szybciej uporamy się z zadaniami łatwymi, nawet kiedy już nie będzie nam się chciało nic robić.

– Warto podzielić dzień na sekcje, pomiędzy którymi zrobisz sobie krótkie przerwy – na herbatę, na porozciąganie się, czy też na posiłek.

– W celu wyeliminowania rozproszenia uwagi najlepiej jest, w miarę możliwości, zajmować się telefonowaniem i odpisywaniem na smsy czy maile w określonych, wydzielonych wcześniej godzinach.

– Zawsze pod ręką miej jakiś notatnik. W razie, gdy przypomni Ci się coś ważnego, lub jakieś inne zadanie które miałeś wykonać – od razu je zapisz. Usuniesz je wtedy z pamięci, nie będziesz musiał się nim przejmować i spokojnie wrócisz do skupienia się na pracy.

– Listy zadań rób wieczorem poprzedniego dnia lub rano.

– Zamień „muszę” na „chcę”. Wiadomo, że są rzeczy, które musimy zrobić, a niekoniecznie chcemy je wykonać. W takim przypadku postaraj się znaleźć chociażby jeden pozytywny aspekt wykonania danego zadania, a dzięki temu z większą motywacją podejmiesz działanie.

– Postaraj się patrzeć długoterminowo podczas kreowania swoich celów/zadań. Bardziej efektywne i szybsze będzie na przykład rzucenie papierosów, niż późniejsze leczenie raka.

pathyelisia efektywnym 3

Najważniejszą rzeczą, która przyczyniła się pozytywnie było uświadomienie sobie, że w tym przypadku to nie droga jest najważniejsza a cel. Przestałam zapisywać zadania jako proces, a zaczęłam jako efekt.

Na przykład zamiast napisać „pojechać na pocztę”, to zapisuję „odebrać paczkę”.

Taka mała zmiana a pozwala pod koniec dnia dokładnie określić, które cele udało mi się zrealizować, a które muszę przełożyć na jutro. Zmiana myślenia także bardziej mobilizuje do działania, do wykonywania zadań szybciej, efektywniej, szukania rozwiązań, etc. Już nie skupiam się na samych krokach prowadzących do celu – wcześniej ważne było to, w jaki sposób coś wykonuję, robiłam wszystko dokładnie, przemyślanie, a przez to o wiele wolniej! Moja praca nie była efektywna, skupiałam się na drobiazgach, zamiast poświęcać czas na rzeczy ważne. Byłam pracowita, ale nie efektywna, a to jest duża różnica.

Istotne jest więc, abyś uświadomił sobie, że najważniejszy jest efekt i szybkość jego osiągania, nie jest ważne jak do tego efektu dojdziesz.

We wszystkich tych czynnościach pomaga mi planer/kalendarz. Mój zakupiłam w Targecie, ale każdy kalendarz, czy nawet zeszyt będzie się do tego celu nadawał.

pathyelisia efektywnym 5

 

A Ty masz jakieś sposoby na bycie efektywnym?

 

Znajdziesz mnie również na
Facebook: https://www.facebook.com/Pathyelisia/
Instagram: https://www.instagram.com/pathyelisia/
Youtube: https://www.youtube.com/user/pathyelisia

 

 

 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *