Czym różnią się od nas ludzie, którzy osiągnęli sukces?

W poprzednich artykułach dotyczących rozwoju mogłeś przeczytać o tym, jak ważne jest podjęcie działania. Dzisiaj chciałabym zastanowić się nad pytaniem co powoduje, że jedna osoba osiąga sukces, a inna stoi w miejscu? Myślę, że przynajmniej kilka sytuacji będziesz mógł odnieść do siebie. Jesteś ciekawy?

Na początku warto zaznaczyć, że możesz to odnieść do sukcesu na różnych polach: finansowym, rodzinnym, kariery, sukcesu w hobby, w miłości, w czymkolwiek czego tylko zapragniesz.

1.Osoby osiągające sukces posiadają niezbędną wiedzę.

Pierwszy punkt powinien być oczywisty. Od tego trzeba zacząć. Widziałeś kiedyś osobę, która osiągnęła sukces nie mając bladego pojęcia o temacie? Ja też nie. Jeśli chciałbyś zacząć jakiś nowy etap w swoim życiu i wbić się np. w branżę telekomunikacyjną będziesz musiał najpierw zgłębić się w tę dziedzinę. Na początek poszukaj informacji w internecie, przeczytaj kilka książek związanych z tematem, zapoznaj się z rynkiem. Inny przykład. Dlaczego pomimo tego, że się starasz to nie udaje Ci się polepszyć relacji z partnerem? Bardzo możliwe, że nie masz wystarczającej wiedzy na temat relacji międzyludzkich (napisałam już jeden artykuł w tym temacie – Dlaczego kobiety tak dużo mówią, a mężczyźni nie chcą słuchać?). W XXI wieku mamy świetny dostęp do informacji. Wykorzystaj to!

2. Osoby osiągające sukces przełamują swoje lenistwo.

W moim odczuciu każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu leniwy. Jeśli moglibyśmy sobie pozwolić na lenistwo to pewnie byśmy z tego skorzystali. Różnica między Tobą a osobą osiągającą sukces tkwi w samokontroli. Nie ma co owijać w bawełnę – osiągniecie wybranego celu MUSI wiązać się z wykonywaniem czynności – czy tego chcesz czy nie. Oglądanie seriali, granie w gry czy pójście na piwo Ci w tym nie pomoże.

3. Osoby osiągające sukces mają wizję.

Osoby sukcesu najczęściej są wizjonerami. Niejedna osoba w ich życiu powiedziała, że ich pomysł jest głupi i na 100% się nie sprawdzi. Przykładem może być J.K. Rowling, jej rękopis Harrego Pottera odrzuciło 12 wydawnictw, czy też The Beatles, którzy zostali odrzuceni przez Decca Record, bo „Muzyka gitarowa wychodzi już z mody”. W dzisiejszym świecie mamy wymyślone już praktycznie wszystko. Dlatego teraz tak ważna jest wizja, która wykracza poza obecne ramy. To nie ludzie przeciętni osiągają sukces, tylko osoby „z pogranicza”. Trafne może okazać się tutaj stwierdzenie, że geniusz graniczy z obłędem.

4. Osoby osiągające sukces mają duże oczekiwania.

Większość ludzie na świecie posiada przekonanie, że ich życie wygląda jak wygląda i muszą się z tym pogodzić. Nie oczekują, że zdarzy im się faktycznie coś niezwykłego, nie oczekują sukcesu, nie myślą o nim, a więc też nie kierują swoich działań we właściwy sposób. Nasze życie to samospełniająca się przepowiednia. Powtarzając afirmacje (czyli pozytywne twierdzenia dotyczące naszego życia), takie jak „Osiągnę sukces”, możesz nieświadomie nakierować swoje działania na spełnienie celu. Wszyscy ludzie starają się zachować spójność wewnętrzną, dlatego też dążą do potwierdzenia własnych założeń. Ludzie sukcesu mają również wysokie oczekiwania wobec siebie, są wymagający i za każdym razem starają się dać z siebie wszystko. Czy to samo można powiedzieć o Tobie?

5. Osoby osiągające sukces mają plan.

Jak można przeczytać w każdej książce dotyczącej samorozwoju – formułując plan działania będziesz w stanie wykonać nawet 50% więcej. Dlaczego tak się dzieje? Chociażby dlatego, że ludzie przeceniają swoją pamięć. W danym momencie nie jesteś w stanie pamiętać o kilku innych rzeczach, które masz do zrobienia za godzinę, dziś, jutro, za tydzień, za miesiąc. Dodatkowo podczas konstruowania planu z pewnością przypomnisz sobie o kilku innych rzeczach, które miałeś już kiedyś wykonać a przekładałeś je na później. Kolejnym plusem spisania listy rzeczy do zrobienia jest fakt, że będziesz lepiej zasypiać w nocy bo niedokończone sprawy nie będą tkwić w twojej głowie – masz je przecież zapisane, nie zapomnisz, więc nie warto o nich wtedy myśleć.

6. Osoby osiągające sukces eliminują swoje złe nawyki.

Nikt nie jest idealny i to nie jest artykuł z serii – pathyelisia sukces 1jeśli chcesz osiągnąć sukces, to musisz być idealny. Nie musisz. Ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie jesteś idealny i niektóre Twoje nawyki warto wyeliminować, ponieważ najzwyczajniej w świecie Cię stopują. Jeśli do tej pory nie osiągnąłeś sukcesu, to znaczy, że robisz coś nie tak. Być może są to właśnie Twoje nawyki. Przykładem może być to, że przychodząc do domu wieczorem zawsze włączasz telewizor i oglądasz go do nocy, a podczas każdego filmu jesz coś niezdrowego. Pomyśl o tym, jakie przyzwyczajenia mogą stopować Cię przed osiągnięciem tego, czego pragniesz i postaraj się zastąpić je czymś innym.

7. Osoby osiągające sukces dostrzegają konsekwencje swoich działań.

Duża część naszego społeczeństwa nie jest w stanie dostrzec konsekwencji własnych działań. Uważają, że jeśli coś w okresie krótkoterminowym nie przyniesie im negatywnych skutków, to im się upiekło. Tymczasem sprawa ma się nieco inaczej. Każdy nasz wybór będzie miał jakieś konsekwencje! To, że palisz i w tym momencie nie widzisz żadnych skutków ubocznych, to nie znaczy że jest to świetna decyzja. Negatywnym skutkiem może być również brak tych pozytywnych. Możliwe, że przez Twoje palenie ominął Cię niesamowity związek, czy nawet niesamowity seks, bo ta druga osoba nie chce się truć. Możliwe również, że w przyszłości nie doczekasz ślubu Twojego dziecka, bo umrzesz na raka płuc. To nie są dla Ciebie negatywne konsekwencje? A to, że boisz się zmienić pracę i koniec końców tego nie robisz? To również ma swoje konsekwencje, również ryzykujesz – chociażby przyszłość swoich dzieci, gdy nie będzie Cię stać na kupno kredek.

8. Osobom osiągającym sukces zależy.

Jeśli tak naprawdę zależałoby Ci na osiągnięciu sukcesu, to byś go osiągnął. Zrobiłbyś wszystko, co jest w zasięgu Twoich możliwości. Próbował różnymi drogami, jak nie drzwiami to oknem. Jeśli naprawdę zależałoby Ci na swoim zdrowiu, to nie leżałbyś na kanapie z piwem i obżerał się dziadostwem. Jeśli naprawdę zależałoby Ci na Twojej przyszłości, to nie spędzałbyś na komputerze tylu godzin tygodniowo wędrując na krańce internetu. Osoby, które osiągają sukces różnią się od innych tym, że im zależy i są w stanie to udowodnić. Najczęściej zależy im zarówno na pracy, jak i rodzinie, miłości, na dzieciach, żonie, mężu. W jaki sposób są oni w stanie wynieść się na wyżyny i osiągnąć sukces na wielu polach? Ponieważ potrafią wypośrodkować. Potrafią zająć się ważnymi sprawami, odkładają te mniej ważne. Nie przejmują się pierdołami, nie rozdrabniają się. Sztuką jest potrafić rozgraniczyć czas na sprawy prywatne i finansowe oraz inne, sztuką jest zająć się odpowiednią sprawą w odpowiednim momencie. Dla Ciebie pomocne może być tutaj po pierwsze ustalenie swoich priorytetów, czyli spraw, które mają dla Ciebie znaczenie. A po drugie poświęcanie odpowiedniej ilości czasu – regularnie! Na przykład co z tego, że oprócz snu nic nie robisz, tylko praktycznie cały czas pracujesz, skoro przez to możesz stracić swoją drugą połówkę lub przyjaciół? Czy będziesz wtedy uważać, że osiągnąłeś sukces, skoro nie będziesz miał go z kim świętować?

 

To były ogólne różnice pomiędzy osobą, która odnosi sukcesy a taką, której się to nie udaje. Co zrobić, aby dostosować tę wiedzę do swojej, osobistej sytuacji? Wystarczy, że porozmawiasz z ludźmi z dziedziny, którą chcesz się zajmować, nie tylko z tymi, którzy osiągnęli sukces, ale również z takimi, którzy ledwo ciągną swój biznes. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci dostrzec różnice między nimi i wyciągnąć własne wnioski.

 

 

 

Znajdziesz mnie również na
Facebook: https://www.facebook.com/Pathyelisia/
Instagram: https://www.instagram.com/pathyelisia/
Youtube: https://www.youtube.com/user/pathyelisia


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *